MENÜ ☰
.
Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, Manşet, Pendik, Toplum » Yetki ilçe belediyelerde: Riskli binalarda sonuç hızlandı
Yetki ilçe belediyelerde: Riskli binalarda sonuç hızlandı

İstanbul’da yetki artık ilçe belediyelerde
Riskli binalarda sonuç hızlandı

 
Riskli yapı onay  yetkisinin İstanbul’da İl Müdürlüğünden ilçe belediyelere geçmesiyle birlikte çalışmalara öncülük eden Pendik Belediyesi, daha önce  15 ayda 227 risk raporunun onaylandığı ilçede bir ayda 120 binanın raporunu sonuca bağladı. 

 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 8 Mart 2014 tarih ve 1658 sayılı oluru ile İstanbul’da riskli yapıların raporlarının onay yetkisi ilçe belediyelere devredildi.  Bünyesinde bu konuda hizmet verecek birimi kısa sürede hayata geçiren Pendik Belediyesi, daha önce 15 ayda 227 raporun onaylandığı ilçede bir ayda 120 riskli yapı raporunu yerinde inceleyerek sonuçlandırdı.
Daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yetkilendirdiği kuruluşlara müracaat ederek deprem yönetmeliğine göre çürük yapı raporu (Riskli Yapı) hazırlatan vatandaşlar, Halkalı’da bulunan İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm İl Müdürlüğü’nden onayını beklemek zorundaydı. Onay yetkisinin ilçelere verilmesinden sonra en hızlı sistemi kuran Pendik Belediyesi, 8 Nisan’dan itibaren İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Kentsel Dönüşüm Bölümünde vatandaşlara bu hizmeti vermeye başladı. İl Müdürlüğü’ndeki yığılma nedeniyle daha önce Pendik için 15 ayda ancak 227 rapor incelenirken, bir ayda Pendik Belediyesi tarafından 120 binanın raporu  yerinde incelendi, 106 rapor uygun bulunarak onaylandı.  İşlemlerini hızlandırmak isteyen vatandaşlar, İl Müdürlüğü’nde bekleyen raporlarını alarak Pendik Belediyesine getirmeye başladı.
Binalar tek tek inceleniyor
Pendik Belediyesi Kentsel Dönüşüm Bölümü,  aynı zamanda risk raporu bulunan binaları yerinde inceleyerek herhangi bir yanlışlık olmasını engelliyor. Raporu hazırlatan, ama onayı beklemeden binasını yıkanların, raporu standartlara uygun olmayan veya eksik olanların raporu onaydan geçmiyor.
Pendik Belediyesi öncü oldu
Yetkililer, yeni sistemden haberi olmadığı için raporlarını İl Müdürlüğüne götüren vatandaşlar olduğunu belirterek, Belediye bünyesinde verilen hizmetle Pendik için sürecin çok daha hızlı yürüdüğünü belirtiyorlar. Yetkinin devredilmesinden sonra en hızlı çalışmayı gerçekleştiren Pendik Belediyesi, konuyla ilgili diğer ilçe belediyelere de eğitim vermeye başladı.
Onay almadan binanızı yıkmayın
Olası bir afet durumunda binasının riskli olduğunu düşünen vatandaşlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yetkilendirdiği kuruluşlara müracaat ederek deprem yönetmeliğine göre riskli yapı tespit raporu hazırlatıyor. Bir dilekçeyle Pendik Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne getirilen raporların, yerinde de incelenerek onaylanmasıyla yıkım süreci başlıyor. Yenilenen binalar, belediye harç ve ücretlerinden, tapu ve kadastro ücretlerinden muaf tutulurken, normalde yüzde 18 olan KDV de yüzde 1 avantajından yararlanıyor. Binası riskli bulunarak yıkılan ailelere 18 aya kadar kira yardımı da Bakanlıkça yapılabiliyor. Raporun onayını beklemeden binasını yıkanlar ise bu desteklerden yararlanamıyor

📆 07 Mayıs 2014 Çarşamba 10:16   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR