MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Mart 2023
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, İlçeler, Kartal, Manşet, Toplum » Yöresel Kültürlere Büyük Destek
Yöresel Kültürlere Büyük Destek

Pendik Belediyesi, ilçedeki yöresel kültürlerin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla derneklere destek oluyor. Bu amaçla bünyesinde birim kuran Pendik Belediyesi, 45 il derneğinin katılımıyla işbirliği toplantısı düzenledi.

 

 

Pendik Belediyesi ilçe genelindeki 45 il yardımlaşma ve dayanışma derneği yönetimiyle Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde bir araya geldi. Belediye Başkan Yardımcısı Av. Ramazan Öztürk ve Kültür Müdürü Metin Tavukçu’nun da katılımcı olduğu toplantıda, ilçedeki 45 il derneğinin belediye ile müşterek neler gerçekleştirebileceği konusu masaya yatırıldı. Amacın, ilçede yaşayan vatandaşların farklı illere ait yöresel kültürlerini kaybetmeden gelecek nesillere doğru ve eksiksiz aktarılması ve şehir kültüründe zengin farklılıkların yaşatılmasına yönelik olduğu belirtildi. Bu yönde, ilçede derneklerin gerçekleştireceği yöresel geceler, etkinlikler, yer tahsisi, sunucu temini ve folklorel çalışmalarda Belediye derneklerin destekçisi olacak. Derneklerin Belediye ile ilişkilerini takip etmek ve bu tip organizasyonlarda öncü rol almak üzere Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde STK Birimi oluşturuldu.

 

 

İki ayda 5 yöresel gece

 

Katılımcı il dernekleri , belediyenin kendi organizasyonlarına vereceği destekle yöresel geceleri daha zengin içerikle yöre halkına sunma şansına kavuştu. Belediye bu konuda sivil toplum kuruluşlarının talep ve önerilerini dikkate alacak. Örneğin, illerin önemli gün ve gecelerine göre organizasyonlar düzenlenmesi, o yörelerin ağız ve lehçelerini konuşabilen sunucuların görevlendirilmesi, folklör ekiplerinin temini gibi detaylar derneklerin taleplerine göre belirlenecek. Belediye 2014 yılı sonuna kadar beş ya da altı yöresel gece organizasyonunu derneklerle birlikte düzenlemeyi hedefliyor. Yöresel gece organizasyonlarının 2015’in ilk yarısına kadar da devam etmesinin planlandığı da belirtildi.

📆 06 Kasım 2014 Perşembe 13:01   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR