MENÜ ☰
.
Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Büyükşehir, Manşet, Toplum » ”2019′da 11 Milyon İnsan Metroyu Kullanacak ”
”2019′da 11 Milyon İnsan Metroyu Kullanacak ”

“2019 SONRASI DÜNYADA NEW YORK’TAN SONRA EN BÜYÜK METRO AĞINA SAHİP İKİNCİ KENT İSTANBUL OLACAK”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2019 yılında dünyada New York’tan sonra en büyük metro ağına sahip ikinci kentin İstanbul olacağını belirterek, “2019’da 11 milyon insan metroyu kullanacak” dedi.
Başkan Kadir Topbaş, raylı sistem yatırımlarına ilişkin Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuştu. Dünyanın bütün metropollerinde en büyük sorununun ulaşım olduğunu belirten Topbaş, “Bu kentte yaşayan her insan bir ülke özelliği gösteren bu şehrin herhangi bir noktasından gelecekte metroyla İstanbul’un her noktasına erişebilsin. Yani her yerde metro, her yere metro olsun. Bu hedefi koyduk” dedi.
Dünyanın en modern metrolarını İstanbul’a kazandırmaya çalıştıklarını anlatan Topbaş, “New York’un 800 kilometrelik metro ağına, Londra’nın ve Tokyo’nun 500 kilometrelik metro ağlarını, Paris’in 400 kilometreye ulaşmış ağlarını dikkate alırsak, İstanbul’da 2019 sonrası planladığımız, programladığımız ve projelendirdiğimiz çalışmanın nihai sonucunda dünyada New York’tan sonra en büyük metro ağına sahip ikinci kent İstanbul olacak. Bu bir hayal değil, bu bir proje ve projeleri adım adım uygulamaya koyuyoruz” şeklinde konuştu.
Başkan Topbaş, kendi dönemlerinde ülke özelliği gösteren İstanbul’un ulaşım konusunda ciddi mesafeler aldığını ifade ederek, “Bütçemizin yüzde 55’ini ulaşıma yatırdık. Otobüslerimizi yeniliyoruz, metrobüs hatta geçici olarak kurduğumuz bir sistem. Bu kentte esas metroyla sistem daha doğru oturacaktır. Tarih metroyla kurtulur, çere metroyla kurtulur. Metro kentin hayatıdır. Bu kadar büyük bir sistemin uygulamaya konması bir belediye bütçesiyle başka ülkelerde mümkün değilken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak biz kendi bütçemizle yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.
“İstanbul’da metronun gitmediği ilçe kalmayacak” diyen Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Bu bir hayaller manzumesi değil. Hayallerden bahsetmiyoruz. Ortaya koyduğumuz güzelliklerden bahsediyoruz. İstanbul’daki metro ağlarımızın teknolojik gelişmişliği dünyanın en ileri teknolojisi. Çünkü nerede hangisini gördüysek, nerede başarılı çalışma varsa İstanbul’a taşıdık. Hatta geliştirdik, daha ileriye götürdük.”
Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da ulaşımın artık rayına oturduğunu belirterek, artık bireysel araç kullanma döneminin biteceğini söyledi. Topbaş, “2016’da bu şehirde dönüm noktası olacak. Günde 7 milyon insan metroyu tercih edebilir hale gelecek. 2019’a vardığımız zaman da inşallah 11 milyon insan metroyu kullanabilme imkanına sahip olacak. 2019 zirve dönemimiz olacak” dedi.

İSTANBUL(İHA)

📆 27 Eylül 2013 Cuma 13:30   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR