MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, İlçeler, Manşet, Toplum, Üsküdar » 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI ÜSKÜDAR’DA COŞKUYLA KUTLANDI
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI ÜSKÜDAR’DA COŞKUYLA KUTLANDI

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Üsküdar’da büyük bir coşkuyla kutlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) düzenlediği ‘Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali’ kapsamında Çocuk Şenliği, Halk Dansları Gösterileri ve Konserlere Üsküdar ev sahipliği yaptı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş’ın da katılım sağladığı etkinliklerle İstanbul’un dört bir yanından gelerek Üsküdar Meydanı’nı dolduran İstanbullular unutulmaz bir bayram yaşadı.

Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş bu özel güne, Üsküdar Şemsi Paşa Meydanı’nda gerçekleşen resmi törenle başladı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla sona eren resmi törenin ardından Üsküdar Şadıman-Polat Çebi İlkokulu’nda kutlamalara devam edildi. Öğrencilerin; halk oyunları, şiir okumaları, ront gösterisi ve koro dinletisini sergilediği kutlama etkinliğinde çocukların yoğun ilgi ve sevgisiyle karşılaşan Belediye Başkanı Dedetaş, günün anısına bol bol fotoğraf çektirerek çocukların bayram coşkusuna ortak oldu.

Bayramın finali ise Üsküdar Meydanı’nı dolduran İstanbullularla birlikte yapıldı. İBB tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen ‘Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali’ kapsamında Üsküdar Meydanı’nda Çocuk Şenliği, Halk Dansları Gösterileri ve Konserler düzenlendi. DJ Müzik, Kids Zumba, Maşa ile Koca Ayı, Fatih Ermiş İllüzyon Gösterisi, Arı Maya, Litvanya Ekibi, Macaristan Ekibi, Sinop Ekibi, Kukuli, Hatay Ekibi, Filistin Ekibi, Polonya Ekibi, Ceza ve Zeynep Bastık sırasıyla sahne aldı. Üsküdar Meydanını dolduran binlerce İstanbullu unutulmaz bir bayram yaşadı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: ‘’Siz Pırlanta Gençlerimizin Hakkını Yedirmeyeceğiz’’

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 23 Nisan coşkusunu Üsküdar Meydanı’nda yaşayan coşkulu vatandaşlarla buluştu. Eşi Dilek İmamoğlu’yla birlikte el ele sahneye çıkarak İstanbullulara seslenen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu; TBMM’nin kuruluş mayasında eşitlik, kardeşlik, özgürlük ve bağımsızlık kavramlarının bulunduğuna vurgu yaparak, “Demokrasimize ve Cumhuriyetimize sahip çıkamazsak, çocuklarımıza da sahip çıkamayız. Bu ülkenin bütün çocuklarına, eşit imkan ve fırsatlar sunmayan hiç kimseye çocuklarımızın, siz pırlanta gençlerimizin hakkını yedirmeyeceğiz. Sizleri asla adaletsizlikle baş başa bırakmayacağız. Bu ülkenin bütün çocuklarına; doğusuna-batısına, güneyine-kuzeyine Kars’a, Ardahan’a, Edirne’ye, Çanakkale’ye, Adana’ya, Gaziantep’e, Sinop’a, Samsun’a, Sivas’a, Erzurum’a, Artvin’e, Trabzon’a, her yere, bütün milletin evlatlarına, hep beraber sahip çıkacağız” dedi.

“Mustafa Kemal Atatürk Deyince, Coşuyorum; Türkiye Deyince, Canım Feda Diyorum’’

23 Nisan’ın sadece Türk çocuklarının değil, tüm dünya çocuklarının bayramı olduğunu vurgulayan İBB Başkanı İmamoğlu, “Üsküdar beni çok heyecanlandırıyor. İstanbul beni çok heyecanlandırıyor. Hele hele Cumhuriyet deyince, çok daha fazla heyecanlanıyorum. Mustafa Kemal Atatürk deyince coşuyorum. Türkiye deyince, canım feda diyorum. Ulusal egemenliğimizin bayramı, çocuklarımızın bayramı kutlu olsun. Atatürk’ümüzün armağanı 23 Nisan, kutlu olsun. Coşkuyla alkışlayın. Bugün bayram, tabii ki neşe dolu olacağız. Tabii ki mutlu olacağız. Caddelerde, meydanlarda buluşacağız. Bu güzel günü hep birlikte kutlayacağız. Bayramları kutlamak, birlikte olmak, bir olmak, birbirimizi coşkuyla hissetmek, birbirimizi sevmek, birbirimizi tanımak, dünyanın en güzel şey. Bizim içimizdeki barış, bizim içimizdeki coşku, inanın sadece İstanbul’a, sadece Türkiye’ye değil, bütün dünyaya iyi geliyor” dedi.

“Hep Birlikte, ‘Tam Bağımsız Türkiye’ Dedik’’

23 Nisan 1920’ye giden Kurtuluş Savaşı sürecinden kısa bir özet sunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Milletçe ne yaptık? Milletçe bir olduk. Gücümüzü, irademizi tek bir çatı altında birleştirdik. Tek bir çatı altında toplanabildiğimiz için neyi başardık? Ülkemizi işgalden kurtarıp, özgürlük ve bağımsızlığımızı hep birlikte elde ettik. Hep birlikte, ‘Tam bağımsız Türkiye’ dedik. Bu ülkenin bütün farklı seslerini ve renklerini tek bir çatı altında buluşturabildiğimiz için, gelişen ve güçlenen bir ülke olabildik. 23 Nisan, işgal altındaki bir ülkenin, ulusal egemenliğin gücüyle yeniden güçlü şekilde doğduğu bir gündür. 23 Nisan 1920’de biz; bir kişinin, bir grubun değil, sizlerin, milletin iradesini kabul ettik. Ne dedik? ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ dedik. Milletin iradesini, TBMM temsil eder dedik. O gün bu gündür bu ülkede ne oldu? ‘Millet ne derse, o olur’ dedik. Bu ülkede hiç kimse, millete rağmen, milleti hiçe sayarak yöneticilik yapamaz. Hiç kimse, milletten başka bir yerden emir alamaz” diye konuştu.

Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş: “Üsküdar’a Belediye Başkanı Olduysam, Türkiye Cumhuriyeti’nin Sunduğu Fırsat Eşitliği Sayesindedir’’

Üsküdarımızın ilk kadın Belediye Başkanı Sayın Sinem Dedetaş da eşi Sayın Barış Dedetaş ile birlikte çıktığı sahnede, duygularını özetle şu sözlerle paylaştı:

“Her 23 Nisan’da, ben de çocukluğuma gidiyorum. O çocuksu heyecanı, mutluluğu, gururu yeniden yaşıyorum. 23 Nisan’ın gelişine haftalar öncesinden nasıl hazırlandığımızı, bugünü nasıl iple çektiğimizi hatırlıyorum. Sonra bu çok güzel anılara Atatürk’ün yüzyılları aşan vizyonu sayesinde sahip olduğumu bir kez daha anlayıp, böyle büyük bir liderin izinden yürümenin gururunu yaşıyorum. Her 23 Nisan’a, özenle ve heyecanla hazırlanıp, elinde Türk bayrağıyla gurur içinde bayramını kutlayan bir kız çocuğundan, bugün Üsküdar’a hizmet etme onurunu yaşayan bir Cumhuriyet kadını olduysam, bu Türkiye Cumhuriyeti’nin sunduğu fırsat eşitliği sayesindedir. İşte bu Ulusal Egemenlik demektir. Ne yazık ki 23 Nisan’ın ve diğer milli bayramlarımızın bizim çocukluğumuzdaki gibi coşkuyla, hep birlikte kutlanmadığı günler de yaşadık. İBB Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu ile beraber, milli bayramlarımız İstanbul’da yeniden, tüm yurttaşlarımızla birlikte, önemlerine yakışır bir coşkuyla kutlanmaya başladı. Bunun için Başkanımıza ve İBB’nin değerli çalışanlarına teşekkür ediyorum. Etkinlikte emeği geçen herkese, değerli sanatçılara teşekkür ediyorum. Ve tabii ki bugün buraya gelerek 23 Nisan’ın coşkusunu paylaşan sizlere çok teşekkür ediyorum.”

Galeri
📆 24 Nisan 2024 Çarşamba 11:36   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR