MENÜ ☰
.
Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Maltepe, Manşet, Toplum » Cumhuriyet Balosu’nda görkemli kutlama
Cumhuriyet Balosu’nda görkemli kutlama

Cumhuriyetin 90. Yıl kutlamaları kapsamında Maltepe Belediyesi tarafından düzenlenen Cumhuriyet Balosu’nda tam bir coşku yaşandı.  Balonun açılış tangosunu eşi Dr. Tülin Zengin’le birlikte yapan Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin, açılış konuşmasında Cumhuriyet sevdasını anlattı. Tenor Aykut Yılmaz ve Orkestrası’nın Cumhuriyet ezgileri salonu coşturdu.

 

BALO-(1)

“Cumhuriyet diye niye tutturduk?”

 

Maltepe Belediyesi Küçükyalı Kültür Merkezi Kubbealtı Salonu’nda kokteylle başlayan Cumhuriyet Balosu’nda davetlileri eşi Dr. Tülin Zengin’le birlikte karşılayan Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin, açılış konuşmasında önemli mesajlar verdi.

Cumhuriyetin 90. Yılı şerefine bir araya gelen konuklara, Mustafa Kemal’in ruhunu çiçeklendirdikleri benzetmesiyle teşekkür eden Maltepe Belediye Başkanı Zengin, bu yıl ikincisini düzenledikleri Cumhuriyet Balosu’nu gelenekselleştirmek istediklerini söyledi. Başkan Zengin konuşmasında, “Cumhuriyet nedir, niye tutturduk Cumhuriyet diye, biz deli miyiz? Evet deliyiz, sevdalıyız. Yüreğimiz Cumhuriyet diye çarpıyor. Cumhuriyet evrensel değerler üzerine kurulmuştur, bir fazilettir. İnsan haklarına dayalı, erdemli bir yönetim biçimidir. O yüzden sevdamız büyüktür; düşmanlarımız da büyüktür. 1921 yılında Mustafa Kemal’in en yakın dava arkadaşları bile hilafetin, saltanatın kaldırılmasına karşı dururken Yüz Yılın Dâhisi’nin Cumhuriyet mücadelesi büyük olmuştur. “ dedi.

 

cumhuriyet-balosu

 

”Geçmişi irdelemezsek geleceği aydınlatamayız”

 

Cumhuriyet’in kuruluş günlerine ilişkin anektodlardan örnekler veren Prof. Dr. Mustafa Zengin, doksan yıl içinde kaybettiğimiz Cumhuriyet sevdalısı demokrasi şehitlerini de andı. Başkan Zengin, “Tarihin acı anılarını paylaşarak sizleri hüzünlendirdim; ancak geçmişi irdelemezsek geleceği aydınlatamayız.” dedi.  Başkan Zengin, 90. Yıl mesajını, “Cumhuriyet Çınarının 90. yılını kutladığımız bugün, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ruhunda çiçeklerin açtığı gündür bugün. O’na giderek artan Cumhuriyet düşmanları karşısında “merak etme, bizler tüm düşmanlara karşı ülkemizi ve kurduğun Cumhuriyeti korumaya and içtik, buradayız, devrimlerinin bekçisiyiz” dediğimiz gündür bugün. Cumhuriyet Bayramı’nız kutlu olsun.” sözleriyle tamamladı.

 

“Doksan yıllık bir Cumhuriyet henüz gençtir”

 

Maltepe Belediye Başkanı Zengin’in ardından konuşma yapan Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Haluk Eyidoğan ülke tarihinde doksan yıllık Cumhuriyet’in henüz genç olduğuna vurgu yaparak, ”Genç kavramı eleştirilecek şeyler yapan olarak algılanabilir. Cumhuriyet bu ülkenin sahip olduğu en değerli yönetim tarzıdır. Cumhuriyet daha çok 90 yıllar ilelebet payidar kalacak. Cumhuriyetimizin 90.yılı kutlu olsun”  dedi. Son yıllarda özellikle eğitim ve yargıda yaşanan bazı olumsuzluklara dikkat çeken Eyidoğan, Türkiye Cumhuriyeti kısaltmasının tabelalardan kaldırılmasının son derece rahatsız edici olduğunu ifade etti.

 

Aykut Yılmaz Orkestrası’ndan Tango Ziyafeti

 

İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Haluk Eyidoğan’ın yanı sıra Cumhuriyet Balosu’na Anadolu Yakası Lions üyeleri, Maltepe Belediyesi başkan yardımcıları ve müdürleri, mahalle muhtarları, gazeteci Can Ataklı, basın mensupları, sivil toplum kuruluşları, Cumhuriyet Halk Partisi Maltepe Gençlik Kolları, siyasi parti temsilcileri ve tiyatro sanatçıları katıldı.

Geceye renk katan Tenor Aykut Yılmaz ve Orkestrası geniş repertuarı ve özellikle Cumhuriyet’in ilk yıllarına ait tangolarla davetlileri büyüledi. Açılış dansını eşi Dr. Tülin Zengin’le birlikte yapan Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin’in ardından piste katılan davetliler, uzun süre tango yaptılar.

 

Cumhuriyet ezgileri ve kahramanlık türkülerini hep bir ağızdan ve ellerinde Türk bayraklarıyla söyleyen Cumhuriyet sevdalısı davetlilere içinde Türk bayrağı ve Başkan Zengin’in kutlama mesajı bulunan 90. Yıl Hatıra kutuları armağan edildi.

 

 

 

 

 

📆 30 Ekim 2013 Çarşamba 15:48   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR