MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Aralık 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Politika, Toplum » (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal ve Demokratlar Yassı ada’daydı
(DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal ve Demokratlar Yassı ada’daydı

27 Mayıs Darbesi ve Şehit Başbakan Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın İdam Edilmelerini, Yassıada’da Alkışlarla Protesto Ettik..

 

          

Uysal: “Yüce Yaradan, o günleri milletimize bir daha yaşatmasın.”

(DP Basın Merkezi- 27 Mayıs 2014)- Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal ve Demokratlar, 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin 54. yıldönümünde, Yassıada’ya çıkarak eski başbakanlardan Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı mahkeme salonunda darbeyi ve darbeleri alkışlarla protesto etti..

Demokrat Parti İl Başkanlığı tarafından düzenlenen Yassıada’ya Demokrasi Yolculuğu’na başta Genel Başkan Gültekin Uysal olmak üzere Genel Başkan Yardımcıları Adnan Turfan ve Nihat Onbaşıoğlu olmak üzere Genel İdare Kurulu Doç.Dr Mehmet Özdemir ile GİK üyeleri İstanbul l Yönetim Kurulu Üyeleri ve Demokratlar ile çok sayıda gazete ve televizyon temsilcisi katıldı.

Şehit Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarının fotoğraflarının yer aldığı “Unutmadık, Unutturmayacağız” yazılı pankart ve DP Bayrakları ile süslenmiş Eminönü’nden kalkan tekne Kadıköy’den de yolcularını aldıktan sonra saat 13.00 sıralarında adaya ulaştı.

Çok sayıda Demokrat Partilinin yargılandığı spor salonunda gerçekleştirilen anma töreninde Askeri darbe ve Şehit Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarının idam edilmeleri alkışlarla protesto edildi..

unnamed

“Yassı Ada’da değil, Yaslı Ada”

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Mahkeme Salonunda yaptığı tarihi basın açıklamasında şunları söyledi:

“ Tarihin kalbine saplanmış, yüce Türk Milleti’nin hafızasındaki acının yaşandığı yerdeyiz. DP’li bir ailenin evladı olarak bizler de küçüklüğümüzden itibaren zihnimize nakşedilmiş o hatıraları burada iliklerimize kadar hissediyoruz. Bir yandan hafızalarımızı tazelemek, bir yandan da idraklerimizi tazelemek için vesile olarak milletin huzurunda  o yaşanan acılardan bugünün Türkiye’sine hangi tecrübeleri aktarabiliriz diye bakıyoruz.

Türkiye’de darbe geleneğinin anası diyebileceğimiz 1960 ihtilalinin akabinde gelişen hadise bu büyük milletin yürüyüşünde kırılmaya tekamül etmiştir. Bizlere düşen vazife, bu kırılma anlarında milletin hizasında, hukukun hizasında, milletin vicdanının hizasında kalarak onun sesi soluğu olmaya gayret göstermişiz.

Bugün de Demokrat Parti, Adalet Partisi, Doğru Yol Partisi ve Anavatan Partisi silsilesinden gelerek kök hücrede buluşmuş Demokrat Partililer olarak iddiamız, kurucu irademizin ortaya koyduğu o prensiplere sıkı sıkıya bağlı kalarak aynı idealleri kurucu irademizden aldığımız ilhamla 2014 Türkiye’sine bu idealleri söyletmek adına mücadele içerisindeyiz.

  Yassıada, artık Yaslıada’dır. Milletimizin gönlünde tekamül ettiği yer hep hüzündür.

Acılarla dolu hikayelerdir. O günleri milletimize yüce Yaradan bir daha yaşatmasın. Bu millete bu acıların, ızdırapların yol göstericiliğinde hizmet etmiş ne kadar büyüğümüz varsa bir kez daha tarih ve millet huzurunda rahmetle, minnetle, şükran duygularımızla anıyoruz.”

Anılar canlandı

Daha sonra yargılama döneminden anıları olan demokratlar da basın mensuplarına açıklamalarda bulundu:

Dönemin DP Samsun Milletvekili  Naci Berkman’ın oğlu Sinan Berkman duruşmalar sırasında 18 yaşında olduğunu ifade ederek, “Mahkeme heyeti babamın bir konuşmasından bahsetti. Babam da ‘görevlerimi yaptım’ dedi ve oturdu. Ondan sonra babamın o konuşması okundu. Ben buranın 3 dakika alkıştan çınladığını duydum ve gurur duydum. Ben babasıyla adadan ayrılan tek insanım. Ben o gün babamla gemiyle beraber döndüm bu adadan. Yassıada mahkemelerinde tek yaşanan olaydır bu. 18 yaşındaydım, ve o gün babam bana gemide yemin ettirdi. Siyasete atılmayacaksın diye. Benim de siyasetle alakam olmadı, olmaz da. Bundan sonrası için Adnan Menderes’in adına sahip çıkılmasını istiyorum. Bunu Demokrat Parti başkanından rica etim. Artık o görev onlara düşer. Bu salona girmek çok kolay bir şey değil. O gün yaşadıklarımı gördüm tekrar hissettim. Babamı da kaybettim. Demokrat Parti milletvekillerinin çoğu öldü. Allah rahmet eylesin.”

Dönemin DP Gaziantep milletvekili Bahadır Dülger’in oğlu Yusuf Dülger de , babasının yaşadıklarını anlattı.

Anma etkinliğine katılan vatandaşlar da darbe ve idamlardan duyduğu öfkeyi dile getirdi.

Hücreler gezildi..

27 Mayıs 1960 askeri darbesinin yıl dönümünde ziyaretçi akınına uğrayan Yassı Adasında, Merhum Başbakan Adnan Menderes, bakanları Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’la beraber 15 kişiye idam cezasının verildiği salonu ve yattıkları hücreleri gezen ziyaretçiler duygulu anlar yaşadı.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da tüm adayı dolaştı. Şehit Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarının kaldıkları zindanları gezdi. Sanıkların yattıkları somya ve ranzaların paslanmış halini ve harabeye dönmüş adadaki bu binaları ve bakımsızlığı eleştirdi.

Adaya gelen ziyaretçiler yargılamanın gerçekleştiği spor salonuna karanfil bırakarak tarihi salonda fotoğraf çektirdi. Merhum Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarının kaldığı hücreleri de gezen ziyaretçiler, bakımsızlıktan rahatsız oldu.

Galeri
📆 28 Mayıs 2014 Çarşamba 15:13   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR