MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, İlçeler, Kadıköy, Manşet, Toplum » Ey ‘Gezi Ruhu’ eğer geldiysen doğruca Yalova’ya git
Ey ‘Gezi Ruhu’ eğer geldiysen doğruca Yalova’ya git

Kadıköy Belediye Meclisi Aralık ayı görüşmelerinde gündem dışı söz alan AK Parti Belediye Meclis Üyesi Y. Mimar Göksel Öksüz’, “Ey gezi ruhu eğer geldiysen kapıyı 2 kez çalmana gerek yok doğruca Yalova’ya git, zira Yalova’da ağaçlar sökülmüyor katlediliyor.”

 
Kadıköy Belediye Meclisi Aralık ayı görüşmelerinde hareketli saatler yaşandı. Meclis toplantısında gündem dışı söz alan AK Parti Belediye Meclis Üyesi Y. Mimar Göksel Öksüz’ün birkaç gündür yazılı ve görsel medyada Yalova’da yaşanan ağaç katliamı ile ilgili haberleri takip ettik cümlesinden sonra CHP’li meclis üyeleri tarafından gülüşmeler başladı, amaçları siz ağaç katliamından bahseder miydiniz bu konuya duyarlılık gösterir miydiniz şeklinde alaya almaları üzerine Öksüz, bir an duraksadı ve gülüşmeler bitince, “Demek ki yaşanan bu katliam herkesin hoşuna gitmiş bu gülüşmelerden bunu anlıyorum. O zaman sizleri güldürmeye devam edeyim” diyerek konuşmasına devam etti. Y. Mimar Öksüz’ün mecliste gündem dışı söz alarak Yalova’da kesilen ağaçlarla ilgili yaptığı eleştiriye Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu cevap verdi.

 
CHP’li meclis üyelerine dönerek bu alaylı tavrı sosyal demokrat kimliklerinizi yakıştıramadım diyerek söze başlayan AK Parti Belediye Meclis Üyesi Y. Mimar Göksel Öksüz, “Bugün düşüncelerimi aktarmak istediğim konu yerel bir mesele değilmiş gibi görünsede, aslında tüm kentleri ve tüm duyarlı insanları ilgilendiren bir husus. Konunun önemine binaen birkaç kelam etmek istedim.

 
Birkaç gündür yazılı ve görsel medyada Yalova’da yaşanan ağaç katliamı ile ilgili haberleri hepimiz derin bir üzüntü ile izledik. Malum olunduğu üzere gerekçesini de tam anlayamadığımız bir sebep ile ki bir rivayete göre kavşak düzenlemesi için, Yalova Belediyesi kentte bulunan 10’larca asırlık çınarı tüm Türkiye’nin ve dünyanın gözleri önünde, aymaz bir tavır ile yok etti.

 
Hadise sonrası Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili sayın Muharrem İnce duyarlılık gösterdi ve bu yapılana dayanamıyorum, özür diliyorum diye birşeyler söyledi. Ancak savunma ilginç, diyor ki sayın İnce ‘bu çalışma ile ilgili karayollarının belediyeye baskısı olmuş’ Yaptığı açıklama bence iyi niyetli ziyaretini gölgede bıraktı.

 
Asıl konu şu, şimdi biz Cumhuriyet Halk Partililer ile Sosyal Demokratları çevreci ve yeşil dostu biliyorduk. Bu ülkede bir ‘Gezi Parkı’ hadiseleri yaşandı, malumunuz o projede kesilecek değil sadece yer değiştirilecek ağaçlar için ortalık savaş alanına çevrilmişti. Günlerce kamu ve özel şahıs malları yağmalandı. Cumhuriyet Halk Partisi ve tüm mensupları bu olaylara destek verdiler, bir önceki Kadıköy Belediye Başkanımız, bu eylemciler için “onları alınlarından öperim, ben bunlara evimi de açarım, odamı da açarım her yerimi açarım” ifadesini kullanmıştı. Destanlaştırılan bu hadiseler ile ilgili belgeseller fotoğraf sergileri hazırlandı. Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezimizde gezi hadiseleri içerikli bir serginin açılışında belediye başkanı sayın Aykurt Nuhoğlu şu ifadeleri kullanmıştı:

 
“Binlerce insanın özgürlükleri için sembol haline getirdikleri Gezi Parkı’na iş makinelerini sokmamak için ciddi bir direniş gösterdiler”
Evet başkan görüntülerde izledik, Yalova’da da iş makinaları sokulmamış bir testere ile ağaç katliamını gerçekleştirmişler..
Sonrasında ODTÜ’de yaşanan hadiseler ve en son Üsküdar’da malumunuz Validebağ korusunun bakın içinde değil, koru ile alakası olmayan bir yerde yapılacak Camii inşaatını protesto etmek amacıyla ağaçların kesileceği noktasından hareketle yapılan eylemler.
Ben şimdi sormak istiyorum, nereye gitti bu gezi ruhunuz, nereye gitti bu yeşil ağaç sevdanız, söz konusu Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yönetilen Yalova Belediyesi olduğu zaman mı hatırladık kamu yararını.
Bakın samimi olmalıyız. Bu milletin samimi, dürüst siyasete ihtiyacı var. Başkası yaptığı zaman mekruh kendimiz yaptığımız zaman mübah anlayışı ne bizlere, ne bu ülkeye fayda getirmez.
Bence, Bugün Yalova’da yaşanan bu ağaç katliamı ve Cumhuriyet Halk Partisi yönetiminin bu olaylar karşısındaki duyarsızlığı, maalesef samimiyet noktasında tüm millet nezdinde ciddi soru işaretleri bırakmıştır.
Son söz olarak şunu söylüyorum. “Ey ruh diyorum, ey gezi ruhu eğer geldiysen kapıyı 2 kez çalmana gerek yok doğruca Yalova’ya git, zira Yalova’da ağaçlar sökülmüyor katlediliyor.” dedi.

 

 
GEZİ SADECE BİR YEŞİL DUYARLILIĞI DEĞİLDİR
Göksel Öksüz’e cevap vermek üzere Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu söz alarak “Yalova’da yaşananların kabul edilemez olduğu ve hiçbir gerekçesinin olamayacağını ifade etmek istiyorum. Yapılanın yanlıştır. Ve her bir bireyin yeşile, doğaya saygılı olması, koruması gerekir. Genel Başkanımız Yalova’da yaşanan bu hadise ile ilgili açıklama yaptı. Gezi olaylarına gelince gezinin sadece bir yeşil duyarlılığı değil. İktidara karşı biriken bir öfkenin dışa vurumu olduğunu, insanların baskılara maruz kaldığı için bu eylemleri yaptığını hatırlatmak isterim” şeklinde konuştu.

Etiketler:
📆 05 Aralık 2014 Cuma 16:56   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR