MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Kasım 2022
P S Ç P C C P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Alt Manşet, Büyükşehir, Genel, Manşet, Toplum » Fotoğraflarla İstanbul’da ulaşım
Fotoğraflarla İstanbul’da ulaşım

İstanbul, kendini duymak isteyene anlatır

 

İSTANBUL- İstanbul’da toplu ulaşımın miladını atlı tramvaylarla başlatan ve bu yıl 144. yaşını kutlayan İETT, kitap dünyasına yeni bir eser daha kazandırdı. “Fotoğraflarla İstanbul’da Ulaşım” adlı iki ciltlik kitapta İstanbul’un toplu ulaşım tarihinde iz bırakan olaylar ve İETT’nin ilkleri yer alıyor.

İSTANBUL’UN OTOBÜSLÜ YILLARI

İstanbul’da toplu ulaşımı 1871 yılında Azapkapı-Beşiktaş hattında açılan ilk atlı tramvayla başlatan, daha sonra elektrikli tramvay işletmeciliğine geçen, şehri 1927 yılında ilk otobüslerle tanıştıran, 1961 yılında troleybüsleri devreye alan, otobüslerin yaygınlaştırılmasının ardından 2007 yılında açılan metrobüsle iki kıtayı birbirine bağlayan İETT, arşiv çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.

İstanbul Kent İçi Ulaşım Tarihçisi Akın Kurtoğlu tarafından hazırlanan ve İETT Fotoğraf Arşivi’nden seçilen fotoğraflardan oluşan “Fotoğraflarla İstanbul’da Ulaşım” adlı iki ciltlik eserde İstanbul’un otobüslü yılları konu ediliyor.

ÇEVRECİ TROLEYBÜSLER

İETT’nin ilklerinin yer aldığı kitapta, dünyada sadece İETT için üretilen ve kısa sürede kentin simgesi haline gelen Leyland’lar, motorundan fokurdamaya benzer sesler çıkardığı için halk arasında “çaydanlık” olarak anılan Büssing’ler, 1979 yılında alınan ilk körüklü otobüsler, şehrin önemli meydanları, Aksaray, Eminönü, Bahçekapı, Taksim, Tünel gibi kesişme noktaları anlatılıyor.

Kitapta ayrıca devrinin çevreci araçları troleybüsler, hizmeti vatandaşın ayağına götüren İETT’nin gezici tahsilat vezneleri, seyyar biletçiler, anons kamyonetleri, sağdan direksiyonlu otobüsler, ekspres hatlar, Sirkeci Üst Geçidi, Karaköy Alt Geçidi, Taksim-Levent tercihli yolu ile İstanbul’un ilk teleferik hattı da yer alıyor.

Kitap, İstanbul’un kent ve ulaşım tarihi üzerine çalışan araştırmacılar için kaynak niteliği taşıyor.

 

📆 16 Haziran 2015 Salı 17:16   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR