MENÜ ☰
.
Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Büyükşehir, Genel, Manşet » İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 2. Kez “Engelsiz Bilişim Belediye Ödülü”
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 2. Kez “Engelsiz Bilişim Belediye Ödülü”

Uluslararası Engelsiz Bilişim 2014 Kongresi”, Bilişim Teknolojilerinde Evrensel Tasarım(BİLTEVT) ana temasıyla, 23-25 Eylül 2014 tarihlerinde, 9 Eylül Üniversitesi’nde düzenlendi.

 

 

Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu, 9 Eylül Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen organizasyonda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelliler Müdürlüğü (İSEM) 2. Kez “Engelsiz Bilişim Belediye Ödülü”ne layık görüldü.

 

 

Bilişim teknolojileri ile sosyal yaşamda engelli bireylerin karşılaştığı sorunları çözmek amaçıyla Engelsiz Bilişim Platformu’nun öncülüğünde Uluslararası Engelsiz Bilişim Kongresi düzenlendi. Kongre’de “Bilişim teknolojilerinde erişebilirlik”, “Elektronik haberleşmede engelsiz erişim”, “Eğitimde bilişim teknolojileri”, “İstihdam ve bilişim”, “Akıllı şehirler ve engelli yaşamına bilişim teknolojileri uyarlamaları” gibi sosyal yaşamı destekleyen bilişim destekli hizmet ve çalışmalar masaya yatırıldı.

 

 

Türkiye’de engellilere yönelik bilişim teknolojilerinden faydalanılarak engelli bireylerin sosyal ve ekonomik hayatlarına, kamu kurum ve hizmetlerinden yararlanmalarına, eğitimlerine ve bilgiye erişmelerine doğrudan ya da dolaylı katkı sağlayan kurum ve bireylere verilen Bilişim Teknolojilerinde Evrensel Tasarım ödülünü, Engelsiz Bilişim Belediye Ödülü dalında, 2. kez İstanbul Büyükşehir Belediyesi aldı.

 

 

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın mali desteği ile hayata geçen İşte Engel Yok – Engelli Gençler İstihdam Projesi kapsamında engelli bireylere temel bilgisayar kullanımı, bilgisayar destekli reklam tasarım, web tasarımı, bilgisayar destekli dijital kurgu ve animasyon, çağrı merkezi eğitimleri verildi. Bu eğitimlerin dışında İşitme Engelliler e-danışmanlık hizmeti, Mobil Erişilebilirlik uygulamaları gibi bilişim tabanlı gerçekleştirilen eğitim ve hizmetlerden dolayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Engelsiz Bilişim Belediye ödülüne layık görüldü.

 

 

Kongrenin ikinci gününde “Engelli ve İstihdam” konulu seminer programında konuşma yapan İSEM Müdür Yardımcısı Yunus Karacalı da İşte Engel Yok, Engelli Gençler İstihdam Projesi kapsamında verilen bilişim destekli mesleki eğitim ve İSEM Hizmetlerini tanıttı.

 

 

Bilişim Teknolojilerinde Evrensel Tasarım Engelsiz Bilişim Belediye Ödülü üzerine açıklama yapan İSEM Müdürü Bekir Köksal, İBB Engelliler Müdürlüğü (İSEM) günümüzde İstanbul genelinde 35 hizmet noktası üzerinden 160 binin üzerinde engelli ve ailesine hizmet ulaştırdığını ifade etti. Günümüzde zamanı hızlandıran temel dinamiğin bilişim teknolojileri olduğuna dikkat çeken Köksal, bilişim teknolojilerinin uyarlandığı yeni kamusal hizmetlerle engeller daha kolay aşılıyor ve engelli ile toplum arasında bulunan mesafe kapanıyor, dedi.

 

 

Engelli istihdamına katkı sağlamak amacıyla sektörel gelişmeleri de göz önünde bulundurarak pek çok meslek eğitim programı açan İSEM’den 2 bin 927 engelli birey meslek eğitimi hizmeti aldı.
Engelli bireylerin çalışma hayatına atılabilmeleri amacıyla İSEM tarafından 286 Bin 294 seans meslek eğitimi verilerek bin 637 engelli bireyin istihdamına destek olundu. ibb-engelsiz-bilişim-2

Galeri
📆 29 Eylül 2014 Pazartesi 12:37   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR