MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Kadıköy, Manşet, Toplum » Kadıköy’de Darbeye Geçit Yok
Kadıköy’de Darbeye Geçit Yok

Kadıköy Belediye Meclis üyeleri ortak deklarasyonla 15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişimini protesto etti.

Kadıköy Belediyesi’nin mecliste grubu bulunan Cumhuriyet Halk Partisi ve Adalet ve Kalkınma Partisi üyeleri hazırladıkları ortak deklarasyonla 15 Temmuz gecesi başlatılan darbe girişimi şiddetle kınadı.

 

Kadıköy Belediye Meclisi 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimini sonrasında Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun başkanlığında olağanüstü gündem ile toplandı. Açılış konuşmasını yapan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Türkiye’de yaşanan darbeler ile demokrasiye müdahale edildiğini hatırlatarak, “ 12 Eylül askeri darbesi ile beraber 700 bin insan gözaltına alındı. Yüzlerce insan işkencede hayratını kaybetti. Siyasi partiler ve dernekler kapatıldı. Özgürlükler askıya alındı. 12 Eylül darbesi bu ülkeye bir yönetim modeli oluşturamadı. 12 Eylül’den sonra hep beraber 15 Temmuz gecesi başlayan darbe girişimini yaşadık. Hem vatandaşlar hem de kamu kuruluşları darbeye karşı durdu. Ortak tavırla darbe püskürtüldü” diye konuştu.

“Bu süreçten sonra parlamentonun, siyasi partilerin, derneklerin ve meslek örgütlerinin de içinde olduğu anayasal bütünlük sağlanmalı” diyen Nuhoğlu, “Türkiye Cumhuriyet’inin laik, demokratik ve bağımsız bir ülke olduğunu bilerek. Düşünceleri ne kadar farklı olursa olsun 80 milyon vatandaşın hep beraber yaşayacağı bir ortam sağlamak zorundayız” dedi.

Nuhoğlu’nun konuşmasından sonra Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda  ve 15 Temmuz gecesi şehit olanlar için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

MECLİS DARBEYİ KINADI

CHP Grup Başkan Vekili Mustafa Günalp ve AK Parti Grup Başkan Vekili Ömer Şahan’ın önerisiyle hazırlanan darbe girişimini kınama deklarasyonu meclisteki üyeler tarafından kabul edildi. Kadıköy Belediye Meclisi’nin darbe girişimi ile ilgili hazırladığı ortak deklarasyonda şu ifadelere yer verildi:

“ Bizler Kadıköy Belediye Meclisindeki CHP ve AK Parti Grupları olarak; milletimize, devletimize ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yönelik 15 Temmuz gecesi başlatılan darbe girişimini şiddetle kınıyoruz. Ülkemizin birliğini ve demokratik düzenini hedef alan bu darbe girişimi Türk demokrasi tarihine kara bir leke olarak girmiştir.

Halkımız, ordumuz ve bütün kolluk kuvvetleri darbenin karşısında dimdik durmuş,  bu alçakça girişimi başarı ile önlemiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün demokratik kurumları tek vücut olarak darbeye direnmiştir.

Türk halkının demokrasiye olan inancı, demokratik değerlere bağlılığı, hiçbir tartışmaya yer vermeyecek şekilde bütün dünyaya gösterilmiştir.

Siyasi partiler, sendikalar ve bütün kurum ve kuruluşlar bu hain darbeye karşı tereddütsüz, ama’sız karşı durmuştur.

Kurtuluş Şavaşı’nın Gazi Meclisi, bombalanmalara hedef olmasına karşın, Atatürk’ün kurucusu olduğu büyük Meclis olduğunu göstermiş, dün işgalcilere olduğu gibi bugün de aşağılık darbecilere boyun eğmemiştir.

Bugün gösterilen bu şanlı direniş, gelecekteki darbe heveslilerine ve demokrasi dışı eylemlere de en açık ve kesin cevabı vermiştir.

Biz Kadıköy Belediye Meclis Üyeleri olarak tekrar darbe girişimini en sert şekilde kınıyor; darbeyi önleme mücadelesinde kahramanca canlarını veren şehitlerimizi rahmet ve saygı ile anıyoruz.”

📆 22 Temmuz 2016 Cuma 11:13   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR