MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Nisan 2023
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, İlçeler, Kadıköy, Manşet, Toplum » Kadın Meclis Üyelerinin Seçme ve Seçilme Hakkı ile ilgili basın açıklaması
Kadın Meclis Üyelerinin Seçme ve Seçilme Hakkı ile ilgili basın açıklaması

KADIKÖY BELEDİYESİ MECLİS ÜYESİ KADINLAR: BİZDEN RAHATSIZ OLANLAR KENDİNİ EVE KAPATABİLİR AMA BİZ EVLERE KAPANMAYACAĞIZ

 

Kadına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 80. Yıl dönümü dolayısıyla bir açıklama yapan Kadıköy Belediyesi Meclis üyesi kadınlar:” Kadınların politika yapmasından, meclise girmesinden rahatsız olanlar kendilerini eve kapatabilir ama biz evlere kapanmayacak, bize dayatılmak istenen tutsaklığa karşı mücadele edeceğiz” dedi.

 

Kadınlara seçme hakkı verilmesinin 80. Yıl dönümü, Kadıköy’de Belediye Meclis üyesi kadınların yaptığı basın açıklaması ve Belediye tarafından düzenlenen sokak konseri ile kutlandı.

 
Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası önünde bir araya gelen Kadıköy Belediyesi Meclis Üyeleri ve kadınlar bir basın açıklaması yaptı. Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Ülkü Koçer tarafından okunan basın açıklamasında; Kadına seçme ve seçilme hakkının sağlanması ile ilgili Atatürk’e şükran borçlu olunduğu ifade edildi.

 
Aradan geçen seksen yıla rağmen kadının seçme ve seçilme hakkı dahil olmak üzere kadına yönelik politikalarda yol alınmadığının aksine her geçen gün geriye gidildiğinin belirtildiği açıklamada şöyle denildi: “Kadınlara ailesinin seçtiğinin dayatıldığı, kendisinin seçilmesinin söz konusu bile edilmediği, ya da kadınların vitrin olarak sergilendiği bir ülkede yaşıyoruz. Kadının erkekle eşit olmasının fıtrata aykırı olduğunu savunan bir siyasi iktidar tarafından yönetiliyoruz. Kadınların nasıl doğum yapması gerektiğini hangi işlerde çalışacağını, kaç çocuk yapacağını, ne zaman sokağa çıkacağını, ne kadar güleceğini hep erkekler konuşuyor.“

 
Türkiye genelindeki olumsuz tabloya rağmen Kadıköy’den umut ışığı yakıldığını ifade edildiği açıklamada 15 meclis üyesi ve 2 kadın başkan yardımcısıyla Kadıköy’de bir ilki başarırken, Türkiye’ye de örnek olduğu hatırlatıldı.

 
Kadın erkek eşitliğinin temel evrensel bir hak olduğunun altının çizildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi: “ Temel ve evrensel bir hak olan bu eşitliği, kimseyle tartışmıyoruz, tartışmayacağız.

 
Hayatın her alanında varız ve olmaya da devam edeceğiz. Kadınların sokaklarda gezmesinden, politika yapmasından, kamu kurumlarında çalışmasından, meclise girmesinden rahatsız olanlar kendilerini eve kapatabilir ama biz evlere kapanmayacak, bize dayatılmak istenen tutsaklığa karşı mücadele edeceğiz…
Bize akıl öğretmeyin, bizi vitrine koymaya çalışmayın, bizi evlere hapsetmeye kalkmayın… Kadınız, varız, var olacağız…”
Basın açıklamasının ardından 15 kişiden oluşan kadın orkestrası konser verdi. Kadıköylülerin ilgi gösterdiği konserde ayrıca kadınlara mor fular dağıtıldı.

📆 05 Aralık 2014 Cuma 15:46   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR