MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Ataşehir, Manşet, Sağlık » Karaciğer naklinde dünya çapında başarı
Karaciğer naklinde dünya çapında başarı

Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi kurulduktan sonra ilk 4,5 yılında 500 karaciğer nakli yaparak önemli bir başarıya imza attı.Yüzde 90 başarı ile 500 karaciğer nakli gerçekleştiren organ nakil merkezi, bu özelliği ile dünya sıralamasında önemli bir yer elde etti.

 
Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nde Prof. Dr. Yalçın Polat başkanlığındaki ekip; 488 yetişkin, 12 çocuk olmak üzere 4,5 yılda toplam 500 karaciğer nakli gerçekleştirdi.

 
Prof. Dr. Polat, Türkiye’nin organ nakillerinde önemli bir konuma geldiğine, daha çok canlı vericiden nakil yapıldığına, kadavradan nakillerin artması için önemli bir toplumsal bilinç oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.

 
Prof. Dr. Polat, ’’Türkiye’de organ nakli son yıllarda önemli bir ivme kazandı. Bu konuda dünyada çok önemli bir konumdayız. Merkezimizde 4,5 yıl önce başladığımız organ nakli programında 500’üncü karaciğer naklini yaptık. Bu dünya verilerine baktığımızda önemli bir başarıdır. Kurulduktan sonra ilk 4,5 yıl içinde 500 nakil yapan dünyada başka bir merkez yok. Belki yavaş ilerleyen bir süreçte bu rakamlara ulaşılabilir. Ancak deneyimli ekibimiz, teknolojik donanımımız ve organ nakli konusunda farkındalığı arttırma yönündeki sosyal sorumluluk projelerimiz sayesinde kısa zamanda bu konuma geldik“’ dedi.

 
’’Kadavradan organ bağışının yetersizliği önemli problem’’
Türkiye’de organ naklinin daha fazla gelişmesinin önündeki engellerin doğru uygulamalarla ortadan kaldırılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Polat, ’’Kadavra organ bağışının yetersizliği ülkemiz açısından önemli bir sorun. Tüm merkezleri düşündüğümüzde yılda 4 bin civarında organ nakli yapılıyor. Akciğer, karaciğer, böbrek, kalp ve hemen hemen tüm organlar ile ilgili önemli çalışmalar var. Tek problem kadavradan yeterli organ bağışın olmamasıdır. Türkiye bu coğrafyada Balkanlar, Türki Cumhuriyetler ve Orta Doğu’yu düşündüğümüzde başarı ile ön plana çıkan bir organ nakli yapılanmasına sahip. Devletimizin verdiği çok önemli bir destek var. Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu çalışmalar, kanunlar, yönetmelikler bizim önümüzü çok açıyor.Organ naklinde ağırlıklı olarak canlı vericili ameliyatlar gerçekleştiriyoruz ve bu konuda çok ciddi bir deneyime sahibiz” diye konuştu.
Ameliyatlar SGK kapsamında gerçekleştiriliyor
Organ naklinin bu kadar çok yapılıyor olmasının sebebinin devletimizin sosyal devlet olmasıdır diyen Prof. Dr. Polat,’’Kamuda ve özelde organ nakli maliyetli bir tedavi şeklidir. Devletimiz bunların hepsini karşılıyor. Hastalarımızın herhangi bir fark ücreti ödemeden ikinci hayatına kavuşabiliyor. Bu, organ nakli bekleyen her insanımıza ulaşmak anlamına geliyor. Hastanelerimizin alt yapıları, yoğun bakımları, ameliyathaneleri ve servisleri dünya standartlarında. Organ nakli konusunda sadece toplumsal bilincin artmasına ihtiyacımız var. Organlarımızın toprak olmasındansa başka bir kişide hayat bulması önemli ve anlamlı bir durum. Bu konuda halkımızın duyarlı olması çok önemli’’ diye konuştu.
’’Merkezimize yurtdışından organ nakli konusunda eğitim almak için geliyorlar’’
Türkiye’nin organ naklinde geldiği noktaya vurgu yapan Prof. Dr. Polat, ’’10-20 yıl öncesini düşündüğümüz zaman insanlar Türkiye’den organ nakli için yurtdışına giderdi. Doktorlarımız eğitimlerini bu konuda deneyimli ülkelerde tamamlardı. Artık bu durum tam tersine döndü. Dünyada farklı ülkelerden Türkiye’ye organ nakli olmak için gelen hastalar var.Eğitim için yurtdışından gele, bu alanda çok iyi doktorlar var. Karaciğer naklinde canlı verici konusunda dünyada önemli ülkelerden biriyiz. Sağlık turizmi açısından bakıldığında da ülkemizde bu konuda çok önemli gelişmeler olduğunu düşünüyorum’’ şeklinde konuştu.
Prof. Dr. Polat, organ naklinde farkındalık çalışmalarının önemine şu sözlerle dikkat çekti: ’Başkanı olduğum Organ Nakli Bilinçlendirme ve Geliştirme Derneği ile organ nakli konusunda farkındalık oluşturmak için çeşitli dönemlerde Türkiye’nin çok önemli isimleri ile birlikte çeşitli sosyal sorumluluk projelerine imza atıyoruz. ’Hayat Ver’, ’Hayata Yelken Aç’, ’İyilik Bebekleri’ gibi bir takım projelerle Türkiye’de organ naklinin gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Ülkemizde kanaat önderi konumundaki pek çok isim ile bu projeleri sürdürmek üzere yola çıktık. Toplumda sevilen kişilerin ve akil insanların bu konuda söyleyeceği her bir cümle bizim için anlamlı. Yapılacak her pozitif haberin organ bağışını arttırdığına hep birlikte şahit oluyoruz”.

📆 01 Ağustos 2016 Pazartesi 10:21   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR