MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Maltepe, Manşet, Toplum » Maltepe’de 90. Yıl’a yakışan kutlama
Maltepe’de 90. Yıl’a yakışan kutlama

Cumhuriyet’in 90. Yıl Kutlamaları kapsamında Maltepe Belediyesi tarafından düzenlenen Fener Alayı Zafer Yürüyüşü ve Feridun Düzağaç Konseri Maltepe’yi coşturdu.

Maltepe’de 28 Ekim akşamı Cumhuriyet Balosu’yla başlayan kutlamalar 29 Ekim Meşaleli Halk Yürüyüşü ve Feridun Düzağaç konseriyle devam etti. Maltepe Küçükyalı Adnan Kahveci Parkı’nda buluşan Cumhuriyet sevdalısı Maltepeliler, Maltepe Meydanı’na kadar ellerinde meşaleler ve Türk bayraklarıyla yürüdüler.  Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin’in önderliğinde yürüyen yediden yetmişe herkes “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganı ve marşlar eşliğinde Meydan’a ulaştı.

“Cumhuriyet fidandır, çınarlaşabilmesi için çalışıyoruz”

Maltepe Meydanı’nda halka seslenen Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin, coşkulu kalabalığı, “Cumhuriyetin sevgili bekçileri, Cumhuriyet’in çiçekleri, Mustafa Kemal’in neferleri” sözleriyle selamladı. Başkan Zengin konuşmasını “Bugün hepimiz için çok önemli bir gün. Mustafa Kemal’in devrimlerinin başlangıcıdır bugün. Yüzyılın Dahisi, 90 yıl önce Cumhuriyeti ilan ettiğinde sadece ülkenin muassır medeniyetler seviyesine yükselmesine değil; ülkenin, insanlarını, geleceğini düşünen, kendilerini idare etmesi gerektiğine de inanan bir anlayışla Cumhuriyet’i bizlere emanet etti. Biz de bu emanete sahip çıkarak 90 yıldır korumak için savaşıyoruz. Cumhuriyet Çınarı insan ömrüyle kıyaslandığında çok yaşlı gibi görünebilir, ancak ülkelerin tarihinde yönetim sistemleri için 90 yıl genç bir yaştır. Bu yüzden bir fidandır, bizler çınarlaşabilmesi için uğraşıyoruz. Çınarlaşabilmesi için sizler, bizler olmalıyız. Bu anlamda bugün burada toplanmamız bazı çevreleri ürkütüyor olabilir, onlara da selam olsun.” sözleriyle sürdürdü.

 

FENER_ALAYİ-Maltepe

Bekir Coşkun’a selam olsun: “Cumhuriyet bir nehirdir”

Maltepe Belediye Başkanı Zengin, alkışlar arasında yaptığı konuşmasında gazeteci Bekir Coşkun’dan yaptığı alıntıyla devam etti. Cumhuriyet’in 90. Yılı şerefine Coşkun’un kaleme aldığı “Cumhuriyet Bir Nehirdir” başlıklı yazısını okuyarak halkla paylaşan Maltepe Belediye Başkanı Zengin, aynı hisleri paylaştığı usta yazara teşekkür ederek selam gönderdi. Yazısına, “İki ayyaşın” dediğin Cumhuriyet kutlanıyor bugün… “ sözleriyle başlayan Coşkun, Cumhuriyet’e önlenemez, karşı konulamaz bir sevgiyle ve coşkuyla sahip çıkıldığına, gümbür gümbür çağlayan bir nehir gibi olduğuna vurgu yapmıştı.

Başkan Zengin’in konuşmasının ardından dakikalarca devam eden havai fişek gösterileri tam bir görsel şölene dönüştü. Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Hasan Solmaz da yaptığı konuşmada Cumhuriyet’i korumaya devam edeceklerini belirterek, “Cumhuriyet, kimsesizlerin kimsesidir” sözleriyle 90. Yılı kutladı.

Feridun Düzağaç’la coştular

Meşaleli yürüyüşe, çok sayıda vatandaşın yanı sıra belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, müdürler, Cumhuriyet Halk Partisi ilçe teşkilatı, siyasi parti temsilcileri, mahalle muhtarları, basın mensupları, sivil toplum kuruluşları da katıldı.

Yürüyüşün ardından Meydan’da toplanan Cumhuriyet sevdalıları Feridun Düzağaç’ın şarkılarıyla 90. Yılı coşkuyla kutladı. Alkışlar eşliğinde sahneye çıkan müziğin usta isimlerinden Düzağaç, yasaklamaların ve engellemelerin olmadığı bir Cumhuriyet Bayramı dilediğini belirtti. Gülsuyu mahallesinden katılan sevenlerine özel selam gönderen Feridun Düzağaç, şarkılarını Maltepeliler için söyledi. Düzağaç’ın şarkılarını hep bir ağızdan söyleyen kalabalık, konser boyunca tek yürek oldu.

 

📆 30 Ekim 2013 Çarşamba 14:59   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR