MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Alt Manşet, Genel, Toplum » MC DONALD’S’TAN SEM PLASTİK’E EN ÇEVRECİ TEDARİKÇİ ÖDÜLÜ
MC DONALD’S’TAN SEM PLASTİK’E EN ÇEVRECİ TEDARİKÇİ ÖDÜLÜ

Ünlü fast food markası Mc Donald’s, tedarikçilerinin çevreci yaklaşımlarını “Global Best of Green 2014” projesi kapsamında ödüllendirdi…

 

Dünya çapındaki tüm Mcdonald’s’lardaki en çevreci uygulamaların değerlendirildiği projede Türkiye’den sadece SEM Plastik, sürdürülebilir milkshake bardakları ile ödüle layık görüldü.

Tek kullanımlık plastikler ve plastik gıda ambalajı üreten SEM Plastik, dünyanın en büyük havayolları da dahil bir çok ülkedeki müşterilerine inovatif ürünleri ile hizmet sunuyor. Son olarak Mc Donald’s “Global Best of Green 2014” projesinde milkshake bardaklarına getirdiği çevreci yaklaşımla ödül alan firma, sürüdürülebilir yatırımlarıyla dikkat çekiyor.

Türkiye’den sadece SEM Plastik’in ödül aldığı “Global Best of Green 2014”de başarılı görülen projelerde kriterler; çevreye sağlanan katkı ve ekonomik fayda olarak belirlendi. Tüm iş ve üretim süreçlerinde çevreci bir yaklaşım benimseyen SEM Plastik, benzer bir proje ile İstanbul Sanayi Odası tarafından 2013 yılında düzenlenen “Çevre Ödülleri”ne de başvurmuş ve ödül almıştı. Burada oluşturdukları ana verimlilik konseptini, karbon ayak izi daha düşük hammadde tercihi ile bir adım daha geliştirmiş oldu.

SEM Plastik’in sosyal sorumluluk bilinciyle hazırladığı “Termoform Üretimine Enerji Verimliliği Projesi”nde hammadde kaynaklarının verimli kullanılması ve sürdürülebilirlik esas alındı. Proje kapsamında milkshake bardaklarının üretimi inline sisteme geçirilerek hem enerji kullanımı azaltıldı hem de kayıp, atık ve fireler en aza indirgenmiş oldu. Böylece yüzde 48 enerji tasarrufu, yüzde 20 hammade tasarrufu sağlanırken karbondioksit miktarı da yüzde 20 azalmış oldu. Milksahe bardaklarının tasarımına estetik, fonksiyonellik ve dayanıklılık kazandırmak için malzeme olarak ekstra şeffaf ve güçlü polipropilen tercih edildi.

SEM Plastik Genel Müdürü Yavuz Eroğlu “Öncelikle partnerimiz Mc Donald’s’a global anlamda çevreye gösterdikleri duyarlılık ve uzun yıllardır devam eden gerçek anlamda ‘kazan-kazan’ prensibine dayanan tedarikçi ilişkileri için teşekkür ediyoruz. Böyle bir sistemin parçası olmaktan dolayı son derece mutluyuz. SEM Plastik olarak ürünlerimizde; insan sağlığı, hijyen ve çevresel etki değerlendirilmesi yani “sürdürülebilirlik” öncelik kazanıyor. Milkshake bardağında yaptığımız bu yeşil iyileştirmenin global anlamda aldığı takdir de çalışmalarımızın ivmesini arttıracak güzel bir motivasyon aracı oldu” dedi.

📆 11 Ağustos 2015 Salı 17:06   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR