MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Dünyadan, Manşet, Toplum » Nijerli Kadınlara Yardım Eli…
Nijerli Kadınlara Yardım Eli…

Yeryüzü Doktorları, ‘Nijer’de tıbbi yardım alamadan doğum yaparak ‘Obstetrik Fistül’ hastalığından mağdur olan annelere elini uzattı. 4 kişilik fistül cerrahi ekibi, Niamey’de 18 ameliyat gerçekleştirdi.

Yeryüzü Doktorları Gönüllü Sağlık Ekibi, ‘Umut Menekşeleri’ projesi kapsamında Nijer’de çocuk yaşta ve tıbbi yardım almadan ya da yanlış yöntemlerle doğum yaparak ‘Obstetrik Fistül’ hastalığından mağdur olan annelere elini uzattı.

Hastalıkları sebebiyle sürekli idrar kaçırdıkları ve kötü koktukları için sosyal hayattan soyutlanan ve toplum dışına itilen kadınlar, gönüllü doktorlarca ameliyat edildi. TİKA desteğiyle yürütülen projede görev alan Konya Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Kliniğinden Doç. Dr. Mustafa Başaran, Uzm. Dr. Naim Ünsal, Asist. Dr. M. Okay Demirtaş ve Üsküdar Devlet Hastanesi’nden Ürolog Dr. Serhat Onur, Niamey Fistül Merkezinde 18 ameliyat gerçekleştirdi.

 

NİJERLI-KADINLAR

Fistül vakalarını önlemeye yönelik gerçekleştirilen saha çalışması verimli geçti

Yeryüzü Doktorları fistül vakalarının tedavisi için yürütülen çalışmaların yanı sıra fistül oluşumunu önlemeye yönelik projeler de planlıyor. Gebe izlemlerinin ve doğumların tıbbi yardımla gerçekleşmesini; zor doğumlarda gereken tıbbi müdahale imkânlarının oluşturulmasını kapsayan proje için Nijer’in Maradi ve Zinder Bölgelerinin kırsalında ihtiyaç analizi yapıldı. Saha çalışmasında Yeryüzü Doktorları II. Başkanı Dr. Havva Sula, Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Osman Hayran, Coralie Nicolao  ve Nijer Fistula Network Asistan Koordinatörü Salif Arzika yer aldı. Türkiye Nijer Büyükelçiliği, Nijer Sağlık Bakanlığı ve TİKA’nın desteğiyle yürütülen çalışmada birçok sağlık birimi ziyaret edildi, tıbbi şartlar gözlemlendi, yerel ve ulusal aktörlerle görüşmeler yapıldı. Nijer Yeni Sağlık Bakanı Mano Aghali da ziyaret edilerek Türkiye’nin Nijer’de fistül hastalığı ile ilgili yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verildi.

 

 

Türkiye’de bilinmiyor

Dünyanın en fakir ikinci ülkesi olan Nijer’de doğum esnasında annelerin %90’ı herhangi bir sağlık hizmeti alamıyor. Bu nedenle oluşan obstetrik fistül, Türkiye’de çok bilinmeyen ve sıkça karşılaşılmayan bir hastalık. Bu tıbbi ve sosyal yaranın sarılabilmesi için Yeryüzü Doktorları, TİKA ve Nijer Sağlık Bakanlığı ile ortak bir çalışma yürütüyor. TİKA, Niamey’de tam donanımlı bir fistül hastanesi ve eğitim merkezi için çalışmalar yaparken, Yeryüzü Doktorları da gönderdiği gönüllü sağlık ekipleriyle hastaların cerrahi tedavilerini gerçekleştiriyor.

📆 14 Kasım 2013 Perşembe 10:22   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR