MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Manşet, Politika, Toplum » SAĞLIK’TA ŞİDDETİN SEBEBİ: “KIZ MESELESİ!”
SAĞLIK’TA ŞİDDETİN SEBEBİ: “KIZ MESELESİ!”

CHP Parti Meclisi Üyesi, İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, “acil servis” tartışmasını, “yapılan açıklamalara bakacak olursak hastanelerimizde meydana şiddetin sebebi meğerse “kız meselesi”ymiş.” sözleriyle değerlendirdi.

 

ANKARA-(TBMM) Sağlık sisteminin geldiği noktayı değerlendiren CHP Parti Meclisi üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, “Sağlık emekçilerini köleye, hastaları ise müşteriye çeviren sağlıkta dönüşüm sistemini görmezden gelmek, insan sağlığıyla oynamaktır. Acil servislerdeki yoğunluğu, hastanelerdeki şiddeti görmezden gelmek, cinayete davetiye çıkartmaktır.” dedi. İlgezdi, kadın bedeni üzerinden yapılan tanımlamanın da kabul edilemez olduğunu vurguladı.

GÜNDE EN AZ 31 ŞİDDET VAKASI
Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan “Beyaz Kod” verilerinin, iktidarın çizdiği cinsiyetçi “pembe tabloyu” doğrulamadığını kaydeden CHP’li İlgezdi, 1 Haziran 2012 – 7 Aralık 2015 tarihleri arasında 38 bin 253 şiddet vakasının yaşandığını, günde en az 31 sağlık çalışanının fiziksel saldırıya maruz kaldığının ortaya çıktığını söyledi.

ŞİDDETİ SİSTEM KÖRÜKLÜYOR
Türk Tabipler Birliği tarafından kamuoyuyla paylaşılan verilerin ürkütücü olduğunun altını çizen CHP’li İlgezdi, “Sağlıkta Dönüşüm” projesinin, hasta-hekim ilişkisini zedelediğini, getirilen performans sistemiyle, sağlık çalışanlarının “parça başı” çalışmaya zorlandığını söyledi. Sistemin sağlıkta şiddeti körüklediğini belirten İlgezdi, sağlıkta dönüşüm projesinin yalnızca hekim-hasta ilişkisini değil hekimlerin kendi aralarındaki ve diğer sağlık emekçileriyle olan ilişkilerini de zedeleyerek, çalışma barışı üzerinde ciddi bir tehdit oluşturduğunu vurguladı.

SEBEP “KIZ MESELESİ” Mİ?
2012 yılında 93 milyonu bulan muayene sayısının 2015 yılında 115 milyonu aşarak neredeyse Türkiye nüfusunu ikiye katladığını belirten İlgezdi, vatandaşları acil servislere başvurmak zorunda bırakan sebeplerin mutlaka araştırılması gerektiğini söyledi.
Sağlıkta gelinen noktanın “kız bakmaya gidiyorlar” diyerek değerlendirilemeyeceğini vurgulayan CHP’li İlgezdi, “Şiddet vakalarının en çok acil servislerde yaşanması tesadüf değil, bilinçli politikaların bir sonucudur.” dedi.

📆 13 Temmuz 2016 Çarşamba 21:38   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR