MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Kadıköy, Manşet, Toplum » TOPLU SÖZLEŞMEYE KADINA ŞİDDET VE MOBBİNG MADDESİ
TOPLU SÖZLEŞMEYE KADINA ŞİDDET VE MOBBİNG MADDESİ

Kadıköy Belediyesi ve DİSK Genel iş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi imzalandı. Birinci yıl ücret zammının %12, ikinci yıl ücret zammının %10 olduğu sözleşmeye ‘aile içi şiddet’, ‘psikolojik taciz’ , ‘yerel yaşamda engelli hakları ve kültürel faaliyetlerle” ilgili maddeler eklendi.

 

Kadıköy Belediyesi ile DİSK Genel İş Sendikası arasında 255 işçinin haklarını kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı. DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun imzaladığı toplu iş sözleşme törenine Kadıköy Belediye Başkan Yardımcıları ve Meclis üyeleri, CHP İstanbul İl yöneticileri, CHP Kadıköy İlçe Başkanı, DİSK Genel İş Sendikası yöneticileri ve belediye çalışanları katıldı.

Birinci yıl ücret zammının %12, ikinci yıl ücret zammının %10 olduğu sözleşmeye aile içi şiddet, psikolojik taciz, yerel yaşamda engelli hakları ve kültürel faaliyetlerle ilgili maddeler eklendi.

KADINA ŞİDDETE YAPTIRIM

Toplu İş Sözleşmesi’nde yer alan “Aile İçi Şiddetin Önlenmesi” maddesine göre sözleşmeden yararlanan işçilerin ailesinin şikayeti üzerine aile içi şiddet uygulandığı durumlarda, belediye sosyal hizmet uzmanının yapacağı değerlendirme ve adli makamlara yansıyan durumlar var ise, bunları belgelemek koşulu ile işçinin maaşının % 50’ sinin bir yıl süre ile mağdur olan eşine ve çocuğuna ödenecek.

PSİKOLOJİK TACİZ MADDESİ

Kadıköy Belediyesi ile DİSK Genel İş Sendikası arasında imzalanan sözleşmedeki maddelerden biri de Psikolojik Taciz maddesi. Bu maddeye göre işveren işyerinde “kasıtlı veya sistematik olarak” belirli bir çalışanın aşağılanması, küçümsenmesi, dışlanması, kişiliğinin ve saygınlığının zedelenmesi, kötü muameleye tabi tutulması, yıldırılması ve benzeri şekillerde ortaya çıkan ve sayılan davranışların ortaya konulduğuna dair “kuvvetli emareleri” bulunan psikolojik tacizin önlenmesi için gerekli çalışmaları yapacak.

ENGELLİ HAKLARI MADDESİ

Toplu İş Sözleşmesine eklenen bir başka madde ise “Yerel Yaşamda Engelli Hakları “ maddesi. Bu maddeye göre işçilerin en az %30 ile %69 arası engelli çocuğu olanlara hastalık (engellilik) raporuna dayalı ve çalışan ebeveynlerden sadece biri tarafından kullanılmak üzere, bulunduğu yıl izni dışında birikmiş izni bulunmayanlara bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde 10 güne kadar izin verilecek.

KÜLTÜREL FAALİYETLERE DESTEK

Sözleşmedeki kültürel çalışmalar maddesine göre ise belediye işçilerinin çocukları ikamet şartı aranmaksızın Kadıköy Belediyesine bağlı sanat merkezleri, kültür merkezleri, spor merkezleri ve benzeri tesislerden yararlanabilecek. Ayrıca her sözleşme yılı için sendika ve belediye tarafından ortak bir şekilde belirlenecek olan 2 tiyatro oyununun işçilere ücretsiz bir şekilde gösterimi işveren tarafından sağlanacak.

Toplu Sözleşmeye ilişkin konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Toplu iş sözleşme süreleri içerisinde bizim için en önemli olan şey iş barışını sağlamak. İş barışını sağladıktan sonra Kadıköy halkına hizmet etmek. Kadıköy Belediye başkanımız yönetiminde bu güne kadar böyle bir eksiklik olmadı. Ben DİSK Genel Başkanı olarak salonda öncelikle işçi arkadaşlarımın yüz ifadelerinden anladığım kadarıyla mutlu olduklarını alkışlarla ifade ettiler. Ben öncelikle Kadıköy halkına Kadıköy’de çalışan işçi kardeşlerime ve Kadıköy Belediyesi’ne bu toplu iş sözleşmenin hayırlı olmasını diliyorum. İmkanları sağlayan belediye başkanımız ve yönetici kardeşlerimize DİSK adına teşekkür ediyorum. “ dedi.

Toplu Sözleşme töreninde konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, “Belediye başkanlığı işverenlik değil. Biz Kadıköy halkının temsilcileriyiz ve bu sözleşmeyi onlar adına imzalıyoruz” dedi. DİSK Genel İş Sendikası ile Kadıköy Belediyesi arasında ilişkilerin her zaman sağlıklı olduğuna değinen Nuhoğlu, şöyle devam etti “sendika yöneticileriyle birlikte çalışma arkadaşlarımızın çağdaş bir şekilde iş güvenliğine uygun kendilerini rahat ve güvende hissedecekleri iş ortamını birlikte beraber sağlıyoruz. Ben bu konuda Disk Genel başkanımıza ve Genel İş başkanımıza teşekkür ediyorum.”

TAŞERON İŞLER İÇİN SÖZLEŞME

Kadıköy Belediyesi DİSK Genel İş Sendikası arasında imzalanan toplu sözleşme dışında bir başka toplu sözleşme de Kadıköy Belediyesi iştirak şirketi KASTAŞ (Kasdaş Kadıköy Sağlık Turizm Eğitim Çevre Temizliği Otopark Hizmetleri ) ile DİSK Genel İş Sendikası arasında imzalandı. Taşeron işçilerin ekonomik, sosyal ve kültürel düzeylerini yükseltmek, iş yerinde verimliliği sağmak ve işçilerin insan onuruna yaraşır bir şekilde çalışma ve yaşamalarını sağlamak için imzalanan sözleşmede işçilere her yıl 15 günlük ücretleri tutarında 2 sendika ikramiyesi verilecek. Toplu sözleşmede “Aile ve çocuk yardımı” maddesi kapsamında ise işçilere her ay 100 TL aile yardımı yapılırken işçilerin çocuklarının eğitimine destek olmak için de 100 ve 250 TL arasında maddi öğrenim yardımı yapılacak.

📆 30 Mayıs 2016 Pazartesi 14:39   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR