MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Büyükşehir, Genel, Manşet, Toplum » Vali Mutlu’dan 1 Mayıs açıklaması
Vali Mutlu’dan 1 Mayıs açıklaması

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili kararı, alınan istihbari bilgiler doğrultusunda verdiklerini belirterek, “Hala elimizde bazı istihbari bilgiler var. Bunları açıklayamıyorum” dedi. Emniyetin bu yönde yaptığı operasyonlarda kalaşnikof ele geçirildiğini kaydeden Mutlu, “Her halükarda vatandaşlarımızın, mitinge katılanların da can ve mal güvenliğini korumakla görevliyiz” diye konuştu.

 
Vali Mutlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sendikaların yapmış oldukları resmi müracaata beklemeksizin resmi olarak cevap verdiklerini belirten Mutlu, “Emek ve Dayanışma Günü’nün bir şenlik havasında kutlanabilmesi amacıyla her türlü desteği verdik, vermeye hazır olduğumuzu da ifade ettik. İlk kez bir Emek ve Dayanışma Günü’nde işçi ve emekçi kardeşlerimizin bu bayramı bir huzur ortamı içinde kutlayabilmeleri için kamu imkanlarını da seferber ederek 300 İETT aracını da bu amaçla gerek Anadolu yakasında, gerekse Avrupa yakasında istenilen her noktadan geliş ve gidiş ücretsiz sağlamak üzere de tahsis ettik. Dolayısıyla Yenikapı’ya ulaşımla ilgili de herhangi bir sorun kesinlikle olmayacak. Marmaray’ın çalışmasıyla ilgili hiçbir kısıtlamamız yok. Kadıköy-Kartal metro hattı çalışacak. Beylikdüzü-Topkapı metrobüs hattı çalışacak. Boğaz Köprülerinde herhangi bir problem yok. Dolayısıyla ana arterlerin trafik ulaşımıyla ilgili de çok ciddi rahatlıklar da sağladık getirilmiş olduğumuz kısıtlamalarla birlikte. Yenikapı’ya ulaşım konusunda hiçbir problem yaşanmayacaktır. Geçen yıla oranla ulaşım konusunda da çok daha iyi transferler sağladık. Deniz yoluyla ulaşım konusunda birkaç iskeleyi sadece kapatmış olduk. Karaköy, Eminönü, Sirkeci ve Beşiktaş iskelelerini kapattık. Ama bunun dışındaki bütün Boğaz ve Adalar hattında deniz seferleri devam edecek” diye konuştu.

 
“TAHSİS EDİLEN İETT OTOBÜSLERİ ÜCRETSİZ HİZMET VERECEK”
İlk kez 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün şenlik, neşe, birlik ve beraberlik içerisinde kutlanabilmesi amacıyla 300 İETT aracını İstanbul’un her bölgesinden ücretsiz hizmet vermesi için tahsis ettiklerini kaydeden Mutlu, “Bugünün bir barış, bir hoşgörü, dayanışma, neşe, huzur ve güven ortamında kutlanabilmesi için yapmış olduğumuz bu tekliflerin emekçi kesim tarafından değerlendirilmesi umudumuzu hala muhafaza ediyoruz. Değerli işçilerimizin, emekçilerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü de gönülden tebrik ediyorum. Yarını böyle bir ortamda geçirmeyi temenni ediyorum. İdare olarak, emniyet olarak, güvenlik güçleri olarak bütün dileğimiz budur. Şehrimizde bir tek kişinin üzülmemesi, bir tek kişinin rahatsızlık çekmemesi, mağduriyet çekmemesi en büyük dileğimizdir. Bununla ilgili de Yenikapı’ya gidiş noktasında da vermiş olduğumuz çok ciddi destek var. Bunların iyi değerlendirilmesini arzu ediyorum” şeklinde konuştu.

 
“ELİMİZDE İSTİHBARİ BİLGİLER VAR”
1 Mayıs kararını hangi gerekçeye dayandırdıklarını yaptıkları yazılı açıklama ile ifade ettiklerini söyleyen Vali Mutlu, “İstihbari bilgilerden bahsettik. Hala elimizde bazı istihbari bilgiler var. Bunları açıklayamıyorum. Emniyet güçlerimiz geçtiğimiz gün yaptığı operasyonda iki kalaşnikof ele geçirdiler. Uzun namlulu silahların oluşturduğu bir risk var. Her halükarda vatandaşlarımızı, mitinge katılanların da can ve mal güvenliğini korumakla görevliyiz. Bu mitinge katılacak olanların can ve mal güvenliğini koruma zorunluluğumuz var. Bunu en iyi yapacağımız yerin Yenikapı olduğunu değerlendirdik” dedi.

 
“YENİKAPI’DA KUTLAMAK 1 MAYIS’A HALEL GETİRMEZ”
“Yenikapı’da yapılması 1 Mayıs kutlanmasına halel getirmez” ifadelerini kullanan Vali Mutlu, kendisinin de emekçi bir aileden geldiğini ve emeğin kutsallığını kabul ettiğini söyledi.
Emekçilerle aynı safta olduğunu belirten Mutlu, “Böylesine bir bayramı bayram neşesi içerisinde kutlamamız ve ortaklaşmamız gerekir. İlk kez İstanbul tarihide 300 otobüs ile taşımayı ücretsiz taahhüt ettik. Daha ne yapabiliriz. Tedbirlerimiz aldık bütün dileğim son dakikaya kadar yaptığımız önerilerin doğrultusunda ilgililerin değerlendirme yapmasıdır” şeklinde konuştu.

📆 30 Nisan 2014 Çarşamba 14:23   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR