MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Mart 2023
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Eğitim, Genel, Manşet, Sağlık, Toplum » Yeryüzü Doktorları’ndan Uganda’ya Tıp Fakültesi
Yeryüzü Doktorları’ndan Uganda’ya Tıp Fakültesi

Yeryüzü Doktorları, 27 Ekim 2014 tarihinde Uganda İslam Üniversitesi bünyesinde faaliyete geçen Habib Tıp Fakültesi öğrencilerine eğitim desteği verdi.

 

Lahor Üniversitesi, İslam İşbirliği Teşkilatı ve TİKA’nın katkılarıyla, İngilizce konuşan Afrikalı Müslümanlara yönelik Uganda İslam Üniversitesi bünyesinde Yeryüzü Doktorları kurucu ortaklığıyla açılan Habib Tıp Fakültesi, 27 Ekim 2014 tarihinde 55 öğrenciyle eğitim-öğretim hayatına başladı.

 
Yeryüzü Doktorları, Habib Tıp Fakültesi’ne gönüllü akademisyen, hastane mimarisi, kütüphane kurulması ve eğitim laboratuvarlarının geliştirilmesi konularında destek veriyor.
Destek kapsamında Prof. Dr. Orhan Alimoğlu, Ali Doğan, Selimcan Azizoğlu, Çağrı Emin Şahin, Prof. Dr. Sait Keleş, Yrd. Doç. Dr. Papatya Keleş, Doç. Dr. Seyit Ankaralı, Prof. Dr. Handan Ankaralı ve Doç. Dr. Hasan Hüseyin Eker’den oluşan Yeryüzü Doktorları Ekibi, Habib Tıp Fakültesi’nde temel bilimler alanında gönüllü öğretim görevlisi olarak ders vermek ve eğitim programlarının iyileştirilmesi için 1 Aralık tarihinde Uganda’ya gitti.

 
YYD Ekibi, Uganda İslam Üniversitesi öğretim görevlisi ve Habib Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından törenle karşılandı. Törende “İslam ve Bilim Tarihi” konulu bir konuşma yapan YYD Eğitim Projelerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Orhan Alimoğlu, sağlık araştırmalarında online veri tabanlarının neler olduğu, nasıl kullanılması gerektiği ve tıp eğitimi hakkında Habib Tıp Fakültesi öğrencilerine ders verdi.

 
Üç branşta uzmanlık programı başlatılacak
YYD Genel Müdürü Ali Doğan ise YYD’nin 44 ülkede yaptığı faaliyetleri anlatarak, insani yardımların yelpazesi hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Proje Yöneticisi Selimcan Azizoğlu da YYD’nin Uganda’da başlattığı projeler ve bundan sonra atmak istediği adımlar hakkında bilgiler verdi. Azizoğlu, başlatılan Tıp Fakültesi projesi kapsamında 2015 yılı içerisinde Genel Cerrahi, İç Hastalıkları ve Halk Sağlığı olmak üzere 3 branşta tıpta uzmanlık programının başlatılacağını da ifade etti.
Öğrenciler tarafından yöneltilen YYD’nin bölgede yaptığı faaliyetlere nasıl katılım gösterebilecekleri ile ilgili soruları ise Genç YYD üyesi, Çapa Tıp Fakültesi 6. Sınıf öğrencisi Çağrı Emin Şahin yanıtladı. Şahin, Türkiye’de 44 üniversitede var olan Genç Yeryüzü Doktorları kulüplerini örnek göstererek, Uganda İslam Üniversitesi bünyesinde Genç Yeryüzü Doktorları kulübünün kurulabileceğini belirtti.
240 tıp kitabı bağışlandı
İslam İşbirliği Teşkilatı, SESRIC ve TİKA’nın desteklediği proje kapsamında Yeryüzü Doktorları, bu ziyaretinde 14 farklı branşta 240 tıp kitabını Uganda İslam Üniversitesi Tıp Fakültesi Kütüphanesi’ne bağışladı. TİKA’nın verdiği destek çerçevesinde 2015 bahar dönemiyle birlikte Anatomi Laboratuvarı’nın kurulumu da YYD tarafından bitirilecek.

📆 16 Aralık 2014 Salı 12:04   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR