MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Şubat 2023
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Dünyadan, Genel, Manşet, Toplum » Yeryüzünün kurbanları Afrika’ya şifa oldu
Yeryüzünün kurbanları Afrika’ya şifa oldu

Yeryüzü Doktorları 2014 Afrika Kurban Organizasyonu’nu iç savaşlar ve yoksullukla boğuşan 9 Afrika ülkesinde gerçekleştirdi. Organizasyon çerçevesinde Afrika’da 11.893 hisse kurban yaklaşık 700 bin ihtiyaç sahibine pay edildi…

 

Yeryüzü Doktorları (YYD) bu yıl da Kurban Organizasyonunu açlık ve yoksulluğun insanları ve toplumları tehdit ettiği Afrika’nın 9 ülkesinde gerçekleştirdi. Kurban payları Orta Afrika, Çad, Kamerun, Gana, Nijer, Demokratik Kongo, Somali, Kenya ve Gambiya’da açlıkla gelen hastalıklara bir nebze de olsa şifa oldu
Kurban organizasyonuna ek olarak Çad-Orta Afrika mülteci kampları ve Nijer’de ayrıca Yeryüzü Doktorları gönüllülerinin katılımıyla binlerce insana sağlık hizmetleri de verildi.

 
Orta Afrika Cumhuriyeti
Dünyanın en fakir 6. ülkesi olan Orta Afrika’da Aralık 2012’den beri süren iç çatışmalar ülkenin ve özellikle Müslüman azınlığın durumunu daha da kötü hale getirdi. Mülteci sayısının 900.000’i geçtiği ve gıda yardımına muhtaç insanların ülke nüfusunun üçte birine ulaştığı Orta Afrika Cumhuriyeti, bu haliyle Yeryüzü Doktorları’nın kurban organizasyonu yürüttüğü ülkelerdendi. Çatışmalar nedeni ile 20 bin Müslüman’ın abluka altında kaldığı başkent Bangui’de Yeryüzü Doktorları Şifa Tıp Merkezi’nde ve Ndele şehrinde, toplamda 875 hisse kurban yaklaşık 50.000 insana pay edildi.

 
Çad
Çad, BM İnsani Gelişmişlik İndeksi’ne göre zaten dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alıyor. Bun rağmen Orta Afrika’dan iltica etmiş 95.000’den fazla insan Çad’daki mülteci kamplarında imkansızlıklar içinde yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Yeryüzü Doktorları Orta Afrikalı mültecilere yönelik insani yardımlarına devam ederek, Çad’daki mülteci kamplarında toplamda 700 hisse kurbanı 42 bini aşkın insana pay etti. Çad’ın en büyük mülteci kampı olan Doyaba’da mülteciler ve Çad’lılara sürekli sağlık hizmeti veren Yeryüzü Doktorları Doyaba Tıp Merkezi’nde bayram süresince Türkiye’den giden gönüllü sağlıkçıların takviyesi ile binlerce muayene ve tedavi gerçekleştirildi, ücretsiz ilaç dağıtıldı.

 
Kamerun
Orta Afrikalı mülteci sayısının 240 bine ulaştığı, çocuk ölümlerinin %9,5 oranında olduğu ve 200 binden fazla beslenme bozukluğu hastası çocuğun bulunduğu Kamerun bu sene Yeryüzü Doktorları’nın kurban organizasyonu yürüttüğü ülkeler arasında yer aldı. Ulaşılmayan insanlara ulaşmayı hedefleyen Yeryüzü Doktorları ülke kırsalında 350 hisse kurbanı 20 binden fazla mülteci ve ihtiyaç sahibine dağıttı.

 
Gana
Gana, Afrika şartlarında ekonomisi kötü olmayan ülkelerden olmakla birlikte, 5 yaş altı çocuk ölüm oranı % 7, sağlık hizmetlerine erişimin % 60’larda kaldığı bir ülkedir. Gana’da bu yıl Yeryüzü doktorları 350 hisse kurbanı ülkenin kuzeyindeki hapishane, hastane, medrese ve üniversite gibi kurumlardaki ihtiyaç sahipleri ile kırsal kesimlerde yaşayan 20 bini aşkın vatandaşa pay etti.

 
Nijer
Dünyanın en fakir 7. ülkesi olan Nijer’de 5 yaş altı çocuk ölüm oranı %25 gibi son derece yüksek bir seviyededir ve ülke büyük oranlarda dış yardımlarla ayakta durabilmektedir. Bu yıl Nijer’de 3.668 hisse kurban payını 220 bini aşkın ihtiyaç sahibine dağıtan Yeryüzü Doktorları ayrıca 5 hekim ve 1 eczacıdan oluşan gönüllü sağlık ekibiyle kırsal bölgelerde sağlık kampı düzenledi. Halen devam etmekte olan kampta günlük yaklaşık 50 kişiye sağlık hizmeti sunuluyor.

 
Demokratik Kongo Cumhuriyeti
Yeryüzü Doktorları dünyanın en fakir ülkesi olan Demokratik Kongo’nun 9 farklı bölgesinde toplamda 1540 hisse kurbanı 92 bini aşkın mülteci ve ihtiyaç sahibine pay etti. 2.6 milyon kilometre kare yüzölçümlü Kongo’da da kurban etlerinin dağıtımının yapılacağı kırsal alanlar özenle seçildi; hapishanelerden, yetimhanelere, mültecilerden yaşlılar evine çok zor şartlar altında yaşamını idame ettirmeye çalışan Kongolulara ulaşıldı. Etlerin dağıtımında camiler de unutulmadı. Yeryüzü Doktorları’nın da desteklediği 30 kişilik Lubumbashi Yaşlılar Evi’nin sakinleri Türkiye’ye içten selamlarını iletti.

 
Somali
2011’deki Afrika Boynuzu krizinden beri Somali’de kapsamlı bir Sağlık Programı uygulayan Yeryüzü Doktorları, 1540 hisse kurbanı Mogadişu ve çevresine ek olarak Qoryoleey, Buulo Mareer, Janaale, Owdhigle bölgelerinde dağıtarak toplamda 92 bini aşkın kişiye kurban eti ulaştırdı ve kardeşlik duygularını pekiştirdi.

 
Kenya
Büyük kentlerindeki ışıltılı yaşam nedeniyle kalkınmış gibi görünmesine rağmen Kenya insani kalkınma indeksine göre 0.519 oranı ile dünyanın en kötüleri arasında yer alıyor. 187 ülke arasından 145. sırada bulunan ülkede nüfusun %38’i açlık sınırında yaşıyor. 2014 Afrika Kurban Organizasyonu çerçevesinde Yeryüzü Doktorları Kenya’da açlık ve fakirliğin fazla olduğu kıyı kesimlerinde, Malindi-Lamuhattında 2.800 hisse kurbanı 170 bin kişiye pay etti.

 
Gambiya
BM insani kalkınma indeksine göre 165. sırada bulunan Gambiya, Yeryüzü Doktorları kurban organizasyonlarına ilk kez bu yıl eklendi. Toplamda 420 hisse kurban başkent Banjul başta olmak üzere Kombo, Niani, Ninija ve Wulli bölgelerindeki 25 bini aşkın ihtiyaç sahibine ulaştırıldı.
Bayramda da sağlık faaliyetleri devam etti

 
Suriyelileri, Suruç’u ve Bosna’yı da unutmayan Yeryüzü Doktorları, Kurban Bayramı’nda Bosna’ya gönüllü sağlık ekibi gönderdi. Özellikle Srebrenitza mağduru bölgelerde, çoğu dağlık köylerde yaşayan Bosnalılarla hem bayramlaşan ekip, hem de sağlık kontrollerinde bulunarak hastalara ilaçlarını ulaştırdı.

 
Suruç’ta ise son 3 haftada bölgeye intikal eden 185.000 mülteciye yönelik sağlık hizmetleri sınıra yakın kurulan çadır merkezde başladı. Ardından mobil kliniklerle çevre köylerde dağınık olarak bulunan mültecilere aşılama ve tedavi hizmetleri bayram süresince de devam etti.

 
Yeryüzü Doktorları Suriyelilere yönelik ülkemizde yürüttüğü sağlık hizmetlerine ek olarak, bayram süresince toplamda 6 konteyner hurmanın Suriye içlerine dağıtımına da devam etti.

📆 10 Ekim 2014 Cuma 13:33   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR