MENÜ ☰
Ramazan Ayınecdet-cam-akademi
Mart 2023
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Çekmeköy, Genel, İlçeler, Kartal, Manşet, Toplum » ADNAN KAHVECİ ÖLÜMÜNÜN 22. YILINDA KARTAL’DAKİ MEZARI BAŞINDA ANILDI
ADNAN KAHVECİ ÖLÜMÜNÜN 22. YILINDA KARTAL’DAKİ MEZARI BAŞINDA ANILDI

Bilim ve siyaset adamı Adnan Kahveci, ölümünün 22. yılında Kartal’daki mezarı başında anıldı.

Araştırmacı ve akademisyen kimliği ile uzun yıllar bürokrat olarak çalıştıktan sonra 46. 47. ve 48. hükümet dönemlerinde Devlet Bakanlığı, Maliye ve Gümrük Bakanlığı yapmış olan Adnan Kahveci, 5 Şubat 1993 tarihinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte Bolu-Gerede yolunda talihsiz bir kaza yaparak hayatını kaybetmişti.

Kartal Belediyesi ve Trabzon Köprübaşı Kültür ve Yardımlaşma Derneği işbirliğiyle düzenlenen törende Adnan Kahveci, eşi Füsun ve kızı Aslı Kahveci anıldı. Anma törenine Adnan Kahveci’nin oğlu Cihan Kahveci, Adnan Kahveci’nin kardeşi Kenan Kahveci, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız, Trabzon Vakfı Başkanı Dr. Haydar Dulkadiroğlu, Adnan Kahveci Vakfı Başkanı Dr. Eyüp Kahveci, Doğu Karadenizliler Derneği Başkanı Doç. Dr. Necmi Kurt, Trabzon Federasyon Başkan vekili Harun Özdemir, Trabzon Köprübaşı Kültür ve Dayanışma Derneği Onursal Başkanı Musa Kazım Sancak, Köprübaşı Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Karamehmetoğlu, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları Ömer Fethi Gürer, Gülcemal Fidan, Dr. Turgut Mermertaş, Başkan danışmanları, birim müdürleri, Belediye Meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve Adnan Kahveci’nin yakın dostları ile sevenleri katıldı.

“Adnan Kahveci’yi Öğretmeli ve Anlatmalıyız”

Adnan Kahveci’nin temiz siyaset yapan biri olduğunun altını çizen Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, yaptığı konuşmasında, anma toplantısına katılan herkese teşekkür etti. Başkan Altınok Öz, “ Bugün burada halkımızı, siyasi parti temsilcilerimizi, muhtarlarımızı görüyorum. Buradan bir mesaj vermek istiyorum. Burada bugün tanıdığın insanlar var. Belki Adnan Kahveci’yle aynı çizgide hiç buluşmadılar, belki biraz da ayrı kutupta yer aldılar. Ama bugün buradalar.

 

Bundan çıkan sonuç şu.. Siyasilerin, konuştukları kişilerin kişiliklerini ve karakterlerini yok edecek herhangi bir laf etmemeleri gerek. Çünkü Adnan Kahveci gibi halkın içinde rahatlıkla dolaşabilen, kendisini halka sevdiren, kabul ettiren, ön seçimde sıra patlatıp birinci sıraya oturabilen, insan ayrımı yapmayan, bağımsız Türkiye yolunda kimilerinin milliyetçi dediği, kimilerinin yurtsever dediği, adını yurt sever koyduğu ama içinde bu ülkenin sevgisini taşıyan, herkese ışık olmuş bu insana 22 yıldır sahip çıkılıyor. Başta Köprübaşı dernek başkanları ve sivil toplum örgütlerine, Adnan Kahveci’ye sahip çıktıkları için teşekkür ediyorum. Bir dürüst politikacı olarak Kahveci gözümüzün önünde duruyor.

 

Adnan Kahveci’yi gençler unutmasın istedik ve adının olduğu caddemizde büstünü yaptık, altına da biyografisini ekledik. Çünkü bizler biliyoruz ama o öldüğünde doğanlar şimdi 22 yaşında.. Onlar kim olduğunu bilsin, unutmasın dedik. 1993 yılını ve Ocak Şubat aylarını sevmiyorum. Birçok değerli insan öldürüldü ama hiçbirimizin gönlünde ölmediler. Gördüğünüz gibi insanların gönlünde yaşıyorlar. O gün o kazada, yol tabelalarını kim değiştirdiyse Adnan Kahveci’yi de o öldürdü. 22 yılda bir devlet -hangi iktidar olduğu önemli değil- eğer bunların faillerini ortaya çıkaramıyorsa hala güven içinde değiliz demektir. Allah Adnan Kahveci’den razı olsun.

 

Bizlere rehber oldu, doğruluk, dürüstlük adına halkın yanında halktan yana oldu. Sizlere de Kartal Belediye Başkanı olarak Kartal halkı adına Adnan Kahveci’ye sahip çıktığınız için, onu yaşattığınız için teşekkür ediyorum. Adnan Kahveci’nin ölümünden bir gün sonra benim babam da hayatını kaybetti. Buradan bütün yaşamlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Saygıyla önlerinde eğiliyorum, nur içinde yatsınlar ” dedi.


adnan-kahveci-mezari-basinda-anildi1

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün ardından konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ise
“ Bugün Adnan Kahveci 22 sene geçmesine rağmen hala unutulmuyorsa demek ki Anadolumuzun, Türkiye’mizin yeni Adnan Kahvaci’lere ihtiyacı var. Birçok politikacı yaşarken unutulmasına rağmen o hala yüreklerimizde yaşıyorsa, o haramilerin saltanatına ortak olmadı. Dik duruşuyla, onurlu duruşuyla ülkesine hizmet eden bir vatan severdi. Anısı önünde saygıyla eğiliyorum, ruhu şad olsun” dedi.

Cihan Kahveci: “Bu sene tüm senelerden daha anlamlı. Bunun bir kaza olmadığını, babamın katledildiğini ben kanıtladım, kimin yaptığını yaptırdığını buldum”

Adnan Kahveci’nin oğlu Cihan Kahveci de yaptığı konuşmada, anma törenine katılan herkese teşekkür etti. Cihan Kahveci, “Adnan Kahveci bugün çocuklara ve gençlere anlatmamız gereken bir değer. O benim babam olmaktan öte halka mal olmuş bir insan. Bu sene, tüm senelerden daha anlamlı. Bunun bir kaza olmadığını, babamın katledildiğini ben kanıtladım. Kimin yaptığını, yaptırdığını buldum” dedi. Ülkeyi yönetenlerin yayın yasağı koyarak konunun kapatıldığını savunan Kahveci, farklı ilişkiler olduğunu söyledi

Adnan Kahveci’nin anma töreninde sevenleri ve dostlarının yaptıkları konuşmalar sonrasında Kartal Belediyesi din görevlisi Vedat Özbaş ve Çekmeköy Müftüsü Muhammet Suiçmez tarafından Kuran-ı Kerim ve dualar okundu. Anma törenine katılanlara Kartal Belediyesi tarafından lokum ikram edildi.

Galeri
📆 06 Şubat 2015 Cuma 10:31   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR